Polecamy: Iwona Dziuba "Mnożenie z kolorowaniem" - ćwiczenia do wykorzystania na lekcjach matematyki w klasach I-III

 

Iwona Dziuba jest nauczycielką klas I-III, od 10 lat prowadzi również szkolenia dla nauczycieli z „Metodyki zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i wyrównawczych dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce matematyki” w Ośrodku Doskonalenia Ustawicznego „Centrum IB” w Krakowie. 10 lat temu napisała swoją pierwszą książkę "Sposób na tabliczkę mnożenia". Kolejna jej książka pt. "Mnożenie z kolorowaniem" zawiera ciekawe i skuteczne ćwiczenia na opanowanie tabliczki mnożenia. Jest ona wzbogacona o dużo większą ilość kolorowanek, tak bardzo lubianych przez dzieci. Książka poprzez zabawę uczy trudnej sztuki mnożenia, dziecko poznaje tabliczkę mnożenia kolorując powtarzające się elementy lub zamalowując część rysunku według klucza kolorów. 

Omawianie książki ze wskazywaniem właściwej strony

Pierwsze 20 stron poświęcone jest mnożeniu danej liczby np.: na stronie pierwszej jest mnożenie po 1 (z obwódkami popielatymi), na stronie trzeciej mnożenie po 2 (z obwódkami pomarańczowymi); na stronie piątej mnożenie po 3 (z obwódkami zielonymi). Odpowiedni kolor przypisany jest do mnożenia danej liczby, aby dziecko łatwiej zapamiętywało tabliczkę mnożenia. Dziecko na początku zapoznając się z mnożeniem danej liczby - koloruje powtarzające się przedmioty, przelicza je i wpisuje odpowiednie liczby występujące przy mnożeniu.

Na odwrocie każdej strony z mnożeniem danej liczby, znajduje się kolorowanka utrwalająca mnożenie danej liczby np. na stronie szóstej jest kolorowanka utrwalająca mnożenie po 3, po wcześniejszym opanowaniu przez dziecko mnożenia po 3.

Dziecko może samo sobie sprawdzić, czy dobrze pomalowało kolorowanki, porównując je z wzorami na wewnętrznej oraz na ostatniej stronie okładki.

Kiedy dziecko już opanuje całą tabliczkę mnożenia, może przejść do malowania kolorowanek od strony 22 do 27, gdzie zwiększa się stopniowo zakres wyników mnożenia.

Na stronie 28, 29 i 30 dziecko ponownie przelicza elementy występujące na wcześniejszych stronach przy mnożeniu danej liczby i uzupełnia wyniki mnożenia danej liczby w obwódkach danego koloru. Na stronie 31 i 32 wpisuje się w tabelkach danego koloru wyniki mnożenia. Na stronie 33 podany jest spis treści, aby łatwo można było pracować z tą książką. Na ostatniej stronie okładki doklejona jest ściąga tabliczki mnożenia –można ją odciąć po wypełnieniu całej książki.

Kiedy wprowadzać książkę uczniom?

Książkę można wykorzystać na edukacji matematycznej w drugim semestrze klasy drugiej, kiedy jest wprowadzana tabliczka mnożenia. Kolorowanki do pomalowania z mnożeniem danej liczby, można zadawać stopniowo do domu uczniom. Książkę można wykorzystać również w klasach starszych, kiedy dziecko ma problem z tabliczką mnożenia.

Z tą książką może również pracować rodzic w domu z dzieckiem lub nauczyciel z uczniami na zajęciach wyrównawczych i korekcyjno-kompensacyjnych. Jest to interesujący sposób nauki poprzez zabawę.

Więcej informacji o książce można uzyskać pod nr telefonu 660937294 (po 16.00) lub mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.