"Z Niziny Gangesu na przełęcze Himalajów. Indie północne - migawki z podróży" wystawa fotografii

"Z Niziny Gangesu na przełęcze Himalajów. Indie północne - migawki z podróży" wystawa fotografii K. Łętocha

   W dniu 26 listopada odbył się wernisaż wystawy fotografii Krystyny Łętochy i Tomasza Łętochy "Z Niziny Gangesu na przełęcze Himalajów. Indie północne - migawki z podróży". Zgromadzone zdjęcia są owocem podróży ich autorów po Indiach  na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku.

 

 

 

 

   Autorzy zdjęć o swojej wyprawie mówią: "Przejechaliśmy przez obszary czterech religii: muzułmańskiej, buddyskiej, hinduskiej i sikhijskiej.Odwiedziliśmy kilka buddyjskich klasztorów na ternie Ladakhu, mieliśmy okazję uczestniczyć w porannych modlitwach w klasztorze Thiksey.Zwiedziliśmy też Złotą Świątynię w Amritsarze – najświętsze miejsce Sikhów oraz Haridwar – miasto nad Gangesem – jedno z trzech świętych miast hinduizmu . Tam mieliśmy okazję obserwować rytualne kąpiele Hindusów w świętej dla nich rzece.  Naszym udziałem było także niezwykłe widowisko, jakim jest ceremonia zamknięcia granicy hindusko-pakistańskiej.

 

    Zachwyciły nas himalajskie krajobrazy, wzbudziły emocje przejazdy krętymi himalajskimi drogami i o zawrót głowy przyprawiły himalajskie przełęcze. Najwyższa na naszej trasie to Khardung La – 5602 m n.p.m. Jest to najwyżej położona droga samochodowa na świecie.

 

    Piękne były też dwa odwiedzone jeziora – pierwsze to Pangong tuż przy granicy z Chinami i częściowo leżące po stronie chińskiej a drugie Tso Moriri ( położone na wysokości ok. 4500m.n.p.m).

 

    Poziom adrenaliny zwiększył nam rafting po malowniczej rzece Zanskar. Jego trasa to 30 km.

 

    Zwiedziliśmy również pałac w Szimli z XIX wieku, niegdyś letnią rezydencję wicekróla, miejsce ostatecznej decyzji o podziale subkontynentu indyjskiego na Indie i Pakistan.W Delhi zobaczyliśmy również pałacyk pierwszego premiera Indii – Jawaharlara Nehru, muzeum i dom Indiry Gandhi oraz muzeum i dom Mahatmy Gandhiego".

Oryginalny hinduski strój prezentowała zebranym na wernisażu gościom Anita Kaczmarczyk ( na zdjęciu)

       Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 15 stycznia 2014 roku. Zapraszamy!