"Realizm i fantazja" - wystawa malarstwa Anny Sośnickiej i rysunku Przemysława Górki - ekspozycja przedłużona do końca wakacji!

„Realizm i fantazja" – wystawa malarstwa Anny Sośnickiej
i rysunku Przemysława Górki
w Bibliotece Pedagogicznej


     Galeria „Bakałarz" Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach serdecznie zaprasza na wystawę z cyklu: Mistrz i uczeń. Tym razem mogą Państwo zobaczyć prace malarskie Anny Sośnickiej – nauczycielki I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach oraz Gimnazjum w Krzczonowie, a także rysunki Jej ucznia - Przemysława Górki.


Anna Sośnicka jest absolwentką PLSP w Nowym Wiśniczu – kierunek ceramika artystyczna, ukończyła również WSP  w Krakowie – wychowanie plastyczne. Pracę magisterską napisała pod kierunkiem dra S. Gumińskiego temat: „Pamiątkarstwo – sztuka i kicz". Dyplom praktyczny z grafiki (akwaforta) uzyskała w roku 2001 u prof. A. Bębenka.
Prezentowane na wystawie prace malarskie to : kopie ulubionych mistrzów (Vermeer, A. Mucha, V. Van Gogh) oraz kwiaty i pejzaże w różnych technikach – olej - na desce i płótnie, akwarela, pastele. Wystawa w Galerii „Bakałarz" to trzecia prezentacja prac Anny Sośnickiej w tym miejscu, a 70-ta naszej Biblioteki.
O swojej twórczości artystycznej mówi:
„W życiu nie potrafię myśleć racjonalnie, a świat rzeczywisty jest dla mnie niezrozumiały i pełen absurdów. Mylą mi się sensy i znaczenia. Czas teraźniejszy wciąż miesza się z przeszłością, a przyszłość jest czarną dziurą. Stare wartości umierają, a nowe są dla mnie bezwartościowe. Jedynie realistyczne i zrozumiałe jest dla mnie malarstwo. Jak powiedział pewien mistrz do ucznia: Malowanie jest proste, trzeba tylko położyć odpowiednią plamę w odpowiednim miejscu. Głównym tematem moich prac są kopie ulubionych mistrzów. Jako tradycjonalistka krytycznie patrzę na sztukę współczesną. Dla mnie nadal głównym celem sztuki jest funkcja estetyczna. Żyjemy tylko po to, aby odkryć piękno, wszystko inne jest tylko sztuką oczekiwania – jak mawiał inny stary mistrz."


Przemysław Górka rocznik 1993 absolwent myślenickiego I LO im. T. Kościuszki, obecnie uczy się w krakowskiej Szkole plastycznej AniMa-Art. Wystawa w Galerii „Bakałarz" jest Jego debiutem. Prezentuje na niej 14 rysunków z lat 2013, 2014 wykonanych tuszem i długopisem . W przeciwieństwie do swojej Nauczycielki Jego świat – to świat wyobraźni daleki od realizmu czy kopii mistrzów. Stąd też tytuł wystawy zasugerowany przez Annę Sośnicką – „Realizm i fantazja". Przemysław Górka interesuje się szeroko rozumianą sztuką – dużo czyta (Orwell, Witkacy ), słucha muzyki klasycznej (Czajkowski, Mozart), gra na gitarze, a także pisze opowiadania i felietony. I chociaż rysunkiem na serio zajmuje się dopiero od roku z tym rodzajem swojej twórczości chciałby wiązać przyszłość.
O swoich pracach mówi: "Nie mam konkretnych inspiracji czyjąś twórczością, interesuje mnie formizm, a pomysły na rysunki powstają w mojej wyobraźni i rodzą się wszędzie gdzie jestem. Dawniej rysowałem 2 prace rocznie, teraz jest ich więcej i to chciałbym w przyszłości robić."
Serdecznie zapraszamy na wystawę w godzinach pracy Biblioteki .
Wernisaż wystawy odbył się w dniu 15 maja 2014 roku o godz. 17.00. Fotograficzna relacja poniżej.

Opiekun Galerii: Kinga Hechsman